מהי בדיקת פוליגרף?

פוליגרף, המכונה גם גלאי שקר, היא מכונה המשמשת את רשויות אכיפת החוק בדרך כלל, אבל לא רק, כדי לבדוק את התגובות הפיזיולוגיות של אנשים לשאלות מסוימות ולזהות האם הם נלחצים משאלות מסויימות, מה שיכול להעיד על כך שהם משקרים.

נעשה שימוש בבדיקות פוליגרף לפי התיאוריה שרוב האנשים אינם משקרים או מרמים ללא רגשות של חרדה או עצבנות. זה נובע מהרעיון שרוב האנשים או מרגישים רע שהם משקרים או מפחדים שיתפסו אותם או יהיו בצרות אם ישקרו ולכן הפחד והאשמה הם שמייצרים את החרדה והעצבנות. כאשר אדם מרגיש כך קורים שינויים פיזיולוגיים בלתי רצוניים שקשה לזהות אותם במבט חיצוני אך ניתן לזהות באמצעות פוליגרף.

אילו נתונים פיזיולוגיים נקלטים במכונת פוליגרף?

המערכות הפיזיולוגיות שבהן מתמקד פוליגרף הן קצב הלב, לחץ הדם, קצב הנשימה והזיעה. בדרך כלל עם השקר של האדם מגיעה עלייה בקצב הלב ובלחץ הדם, הנמדדת על ידי קרדיוגרף, עליה בקצב הנשימה, הנמדדת באמצעות בדיקת פנאומוגרפיה, ועלייה בהזעה, הנמדדת על ידי השינוי בהתנגדות החשמלית של העור עקב עלייה של אלקטרוליטים שנמצאים בזיעה.

האם התוצאות של בדיקת הפוליגרף הן תמיד נכונות?

ובכן, הסימנים הפיזיולוגיים אותם ציינו מעלה יכולים גם ללוות מצבים גופניים אחרים כגון מחלה, שתיית אלכוהול, שימוש בסמים או בליעת תרופות מסוימות ועוד או אפילו אנשים שסובלים ממצבים רגשיים שונים כמו דיכאון, חרדות ולחצים ולכן הן לא תמיד חד משמעיות. בדרך כלל, כדי לזהות את הסימנים הפיזיולוגיים הבסיסיים של האדם מתחילים את החקירה בשאלות כלליות כמו שם, מקום מגורים וכדומה כך שהבודק יוכל לזהות את הסימנים הפיזיולוגיים הראשונים ואז לזהות את השינוי בהם, אם קיים.

כיום תוצאות בדיקת הפוליגרף בדרך כלל אינן קבילות בית המשפט משום שהן נחשבות בלתי אמינות אבל ניתן להגיש פוליגרף בבית המשפט אם שני הצדדים מסכימים לכך ולעיתים בית המשפט יתחשב בתוצאות של פוליגרף אם יש הוכחות נוספות התומכות בטענה מסויימת והפוליגרף הוא רק נדבך נוסף ולא הראיה היחידה.