מבחן פוליגרף פרטי – מתי נדרש וכיצד ניתן לבחון את איכותו?

מבחן פוליגרף בשוק הפרטי נדרש בדרך כלל משני טעמים: או שעיתונאי מעוניין לבדוק שהמקורות האנושיים שלו דוברי אמת, על מנת שהוא יוכל להיחלץ מתביעות בסבירות גבוהה (ולא באופן מוחלט, כי הפוליגרף עצמו אינו מהווה ראיה משפטית) או שבחברת אבטחה מעוניינים לבדוק שהעובדים כשירים לעבודה ונאמנים למשימות האבטחה להן הם יועדו. מה נדרש כשמחפשים שירות מבחן פוליגרף פרטי? כמה הוא עולה לכם כארגון או כעצמאיים?

עלות מבחן פוליגרף צריכה להיות כלולה בהוצאותיכם

במערכת של עיתון או בחברת אבטחה, פוליגרף אישי הוא חלק מסל ההוצאות. במחיר לאדם פרטי אינו זול בשל מורכבות המבחן והסקת המסקנות מהאופן בו הגיב הנבדק. ברם, במקומות בהם מתעסקים באמינות ככלי מקצועי, מבחן פוליגרף הוא ללא ספק חלק מסך ההוצאות הכולל. כמה עולה בדיקת פוליגרף עבורם? באחוזים, כנראה פחות ממה שזה עולה לאדם הפרטי, אבל אצלם זהו כלי מקצועי ואילו אצל אדם פרטי שירות כזה נדרש פעם בהמון שנים, אם בכלל.

מבנהו של מבדק הפוליגרף – קווים לדמותו

מבחן פוליגרף צריך לשקף את הנושא עליו הוא נערך ולתקוף אותו מזוויות שונות ובטכניקות מגוונות. דוגמאות: שאילת שאלות רבות מאד כולל שאלות חוזרות בניסוחי מלל שונים ובמיקומים שונים בשאלון כדי לבדוק האם הנבחן ישנה את תשובתו מבחינת התוכן ואף יציג מסר סותר. דוגמה אחרת, שאילת שאלות מביכות כדי לבדוק את תגובת הגוף של הנבדק ולהסיק ממנה לגבי רמת האמינות שישנה בתשובה.

איכות השירות – כך תדעו שבחרתם נכון

את איכותו של מבחן פוליגרף יודעים על פי רמת החברה בה אתם מסדירים אותו. ישנן חברות שבהן יושבים חוקרי פוליגרף מנוסים ובעלי שם וישנן חברות שנמצאות רק בתחילת דרכן בתחום החקירה הפרטית. כמובן שבשביל תוצאות איכותיות חשוב לפנות אך ורק לראשונות, כולל שאלה על המלצות קונקרטיות מבעלי מקצוע כמו שלכם, שנזקקו בעבר למבדק. חברה שערכה מבחן פוליגרף שתוצאותיו התגלו כנכונות ברבות השנים ושהביא לחשיפת סקופים עיתונאיים או עובדי אבטחה סוררים, היא זו שמומלץ גם לכם לעבוד עמה על מנת להגיע לחקר האמת ולדעת שיש מאחורי הטענות שלכם לפני המבחן לא מעט ממנה.