לינוקס או חלונות לצרכי אחסון אתרים

חברות העוסקות בתחום של אחסון אתרים בדרך כלל מציעות שרתים מבוססי חלונות או לינוקס. רבים מבעלי האתרים כיום אינם יודעים איזו מן האפשרויות הנ"ל עדיפה יותר. ברוב המקרים ההחלטה הסופית כרוכה בידע ובניסיון שצבר מפתח האתר, יחד עם זאת מי מביניכם המעוניין לרדת לשורש העניין במהלך קבלת ההחלטה, וודאי ימצא עניין רב בנושאים שידונו במאמר הנוכחי. מתוך נתונים שנאספו נראה כי 75 מיליון אתרים מתוך 188 מיליון אתרים רשומים ברחבי העולם, הינם פעילים.

עובדות מעניינות

52% מתוך 188 מיליון דומיינים רשומים נמצאו ככאלו הממוקמים על שרתי אינטרנט המריצים לינוקס, בעוד שרק 34% מהסך הכולל של האתרים ממוקמים על שרתים אשר מריצים את מערכת ההפעלה חלונות. אולם חשוב לציין שבדיקות אלו כללו גם דומיינים לא פעילים, ולפיכך ישנו קושי לחרוץ באופן חד משמעי עובדות בנוגע לסביבת האתר. זאת נובע בעיקר מהעובדה שכיום המון אתרים שאינם פעילים ונמצאים בחנייה או בהפניה בדרך כלל נמצאים על שרתי  Linux / Apache.

אלו שרתים טובים יותר?

מתוך בדיקות שנעשו על ידי חברות אחסון אתרים ומומחים בתחום, נמצא כי שרתי לינוקס מסוגלים להריץ כמות גדולה יותר של תהליכים. נתון זה בא לידי ביטוי בפועל בכך שניתן לאחסן כמות רחבה יותר של אתרי Linux על אותו שרת פיזי. אם נבחן את העניינים מנקודת מבט אחרת, נמצא כי הביצועים של אתרים בשרתי Linux יהיו הרבה יותר מוצלחים ביחס לאותו שרת המבוסס על חלונות ומריץ כמות זהה של אתרים. לא רק לפי הדעה הרווחת אלא גם לפי חברות מובילות בתחום של אחסון אתרים, שרתי Linux יציבים יותר מחלונות.

האם הפער עדיין תהומי בין שני סוגי השרתים?

עד לא מזמן יש לציין שהפער בין שרתי לינוקס לשרתי חלונות היה תהומי כאשר אלו הראשונים העפילו על אלו האחרונים בהפרשים משמעותיים. בשנים האחרונות אולם, חברת מייקרוסופט החלה להשקיע לא מעט מאמצים ומשאבים על מנת לצמצם את הפער, והיא עשתה זאת די בהצלחה. על אף ששרתי חלונות נחשבים ליציבים הרבה יותר כיום.