השקעות נדל"ן בישראל 2019: האם כדאי?

בשני העשורים האחרונים לחיי המדינה ניכרה תנופה אדירה בשוק הנדל"ן, אך כיום, בשנת 2019, ניתן לחוש בתנודות שלא היו כאן בימים האחרונים: משרד האוצר מבקש לעודד הפחתה בהשקעה בנדל"ן, מה שגורר תגובת שרשרת של המשקיעים שמוכרים את דירותיהם המשניות. עד מתי יימשך המצב הזה, מה הצפי לאחר הבחירות בישראל והאם יש עתיד חיובי לעולם ההשקעות הנדל"ניות הישראלי? מאמר מומחים בתחום אשר מעבירים גם קורס השקעות בנדלן.

משרד האוצר וההשקעות בנדל"ן – היכן השוק עומד כתוצאה מהתמורות?

כבר בפתיחת הקדנציה של הממשלה הנוכחית, פתח משרד האוצר בתכנית מחיר למשתכן, בה ערך הדירה צונח ב- 5-10% בפרויקטים שיוגדרו כמשתתפים בתכנית. הדירות באותם מחירים ניתנו למשתתפי הגרלה שזכו בהטבה. במקביל, הערים האוצר קשיים על המשקיעים (משכירי הנדל"ן, בעלי דירות שניות למכירה ובעלי דירות ריקות) בסברו שזה מה שיפנה נדל"ן לזוגות הצעירים במחיר נגיש. בפועל, במבחן התוצאה, הסטטיסטיקות מצביעות על עזיבת משקיעים, אבל גם על ייקור השכירות בשל פיחות האופציות בעטיה.

הנדל"ן הישראלי לאחר הבחירות – לאן?

על פי כל הסקרים, שר האוצר הנוכחי אינו ממוקם גבוה, וזאת לעומת סיעות שמשכילות לאמץ אסטרטגיה של אי התערבות בנדל"ן, ואף עידוד יזמים. לכן, ניתן לומר כי מאפריל 2019 ישנה היתכנות כי הנדל"ן ישוב להיות יציב ומיטיב עבור משקיעים. במבחן התוצאה, ובמיוחד בתחום הנדל"ן, ממשלות, גם אם התנגדו לקודמותיהן, נטו לאמץ החלטות מהקדנציה הקודמת משתי סיבות: קשה מאד לבטלן מיניסטריאלית וגם עקב הסכמה עם חלקים מהתכנית. לכן, קיים סיכון כי גם הממשלה הבאה תבקש להמשיך עם התמורות של האוצר הנוכחי, אך כנראה לא באותו היקף, אלא על בסיס מתן חופש מוגבר למשקיעים וליזמי הנדל"ן. לפי שעה, מסתמן עתיד אופטימי לענף לאחר הבחירות.

מהן האלטרנטיבות להשקעות בנדל"ן בעתות משבר?

ניתן להשקיע בשוק ההון, החל מתעודות סל ואג"חי מדינה ועד מניות פרטיות בבורסות ישראל והעולם. ניתן גם להשקיע במוצרי צריכה ובחומרי גלם דרך שוק ההון. את ההשקעות מומלץ לבצע באמצעות מתודות בדוקות, על ביסס קורס יזמות נדל"ן ושימוש בתוכנת מסחר ייעודית למטרות מסחר הוניות.