באילו מקרים חשוב לעשות שימוש עם צבע מעכב בעירה לפלדה?

חוזק הוא אחת הסיבות העיקריות לכך שקבלני בניה עושים שימוש בפלדה בבניית מבנים. פלדה היא חומר בנייה קשיח וחזק, המשמש בבניינים גדולים, אצטדיונים ולא מעט מבנים אחרים. עם זאת, בשריפה יכולות לחלוף כמה דקות בלבד עד שהפלדה כאשר היא לא מוגנת מגיעה לטמפרטורה גבוהה בה היא מאבדת את היכולת שלה לשאת עומסים כבדים וזה מה שיוביל לקריסה של המבנה במהירות הרבה יותר גדולה בזמן שריפה, דבר שיכול לגרום לאסונות גדולים מאוד.

זו הסיבה לכך שהיום במבנים עושים שימוש עם צבע מעכב בעירה לפלדה.

מה היתרונות של צבע מעכב בעירה לפלדה?

צבע חסין אש אשר הופך את הפלדה למוגנת יותר מספק יתרון אחד גדול מאוד – הוא מעכב את זמן הבעירה והעליה בטמפרטורה של הפלדה ויכול לעקב את הקריסה המבנית למשך זמן של עד 120 דקות! זמן ארוך מאוד אשר מאפשר לכבאים יותר זמן להשתלט על האש וליותר אנשים לצאת מתוך המבנה.

סוגים של צבע מעכב בעירה לפלדה

צבע מעכב בעירה לפלדה ניתן לסווג לפי שיטת ההגנה מפני האש כאשר ישנה חלוקה פנימית עוד יותר לפי משך הזמן שהם מספקים הגנה מפני אש למשך – 30, 60, 90 או 120 דקות. על פי החוק, תקנות הבנייה דורשות דרישות זמן מינימליות שונות המשתנות בהתאם לסוג המבנה ולכן לכל מבנה נדרש סוג שונה של צבע.

בסיווג על פי שיטת ההגנה מפני האש ניתן למצוא שני סוגים עיקריים של צבע:

  1. צבע מעכב אש: צבע מעכב אש פועל על ידי שחרור גז שוכך בעירה בעת שהוא מתחמם, מה שמונע את ההתפשטות של הלהבה ובדרך כלל משתמשים בו מעל שכבה נוספת של צבע מבודד.
  2. צבע מבודד: צבעים אשר יוצרים שכבת הגנה הפלדה בכך שהם יוצרים שכבת בידוד בין הפלדה לאש. חשיפה לחום של שריפה מעוררת תגובה כימית הגורמת לצבע להתרחב עד פי 50 מעוביו וליצור פח דמוי קצף מוצק. בצורה הזו הוא מבודד את הפלדה מהחום, ולכן מאריך את הזמן לפני שהוא מגיע לטמפרטורות שיסכנו את הפלדה ויובילו לקריסה של המבנה.